THF och Filip Franzén har idag kommit överens om ett nytt avtal som sträcker sig över nästa säsong, med option på ytterligare en säsong.
Filip Franzén har varit THF trogen hela sin karriär. Under de senaste säsongerna har han burit ett A på bröstet och är idag en av våra ledande spelare. Under säsongen har han hittils noterats för sex mål, vilket redan nu är personbästa i seniorsammanhang.
Den 20-åriga centerforwarden har redan hunnit spela 69 seniormatcher för sitt THF. THF:s nytillsatta sportgrupp är mycket nöjda över Franzéns påskrift.
– Filip är en kille som alltid bidrar med hårt jobb. I år har han haft en enormt fin utveckling och är idag en av våra ledande spelare. Han är en av våra egna och vi är supernöjda över att han väljer att stanna en säsong till, förklarar sportgruppen.
Filip ser förlängningen som en självklarhet.
– Jag trivs jättebra här och det var ett självklart val för mig att förlänga, säger han.
Filips påskrift innebär att redan fyra spelare är klara för spel nästa säsong.